Niedawno ukazał się nowy raport KPMG “Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2024” – jeden z najważniejszych, który pokazuje rozwój tego sektora w naszym kraju. Czy jest dobrze? Ile zarabiają Polacy? Jak radzą sobie poszczególne kategorie? Jakie trendy obserwujemy? No i przede wszystkim co to oznacza dla marek premium i luksusowych? Najważniejsze informacje i kilka wniosków znajdziesz w tym artykule.
RYNEK DÓBR LUKSUSOWYCH W POLSCE 2024
Mówiąc krótko: rynek ma się dobrze. Choć przyznam szczerze, że jego obraz dość mocno wypacza największa kategoria czyli samochody, która stanowi prawie 60% tego rynku. Rynek dóbr luksusowych w Polsce, mimo trudniejszych gospodarczo czasów, nadal rośnie, osiągając wartość 42,4 mld PLN (+12%). Prognozy na 2024 są optymistyczne (+21%), a co ciekawe Polska odpowiada za ok. ⅓ sprzedaży dóbr luksusowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
POLACY NADAL SIĘ BOGACĄ
Jak wynika z raportu KPMG “Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2024”, liczba zamożnych Polaków cały czas rośnie.
Raport stosuje podział na 3 grupy w zależności od miesięcznych dochodów brutto:
>10k: dobrze zarabiający
>20k: zamożni
>50k: bogaci
>83k: bardzo bogaci
Osób zarabiających powyżej 10 tys. zł brutto miesięcznie jest 1,5 mln, co oznacza wzrost tej grupy o 51%. Najszybciej rośnie grupa zamożnych Polaków, zmniejsza się natomiast grupa bardzo bogatych oraz tzw. HNWI (high net worth individuals, z aktywami powyżej 1 mln dol.).
KLUCZOWE TRENDY
Trendy przedstawione w raporcie to moim zdaniem długofalowe tendencje obserwowane na rynkach globalnych już od jakiegoś czasu. Skąd taka opinia? Połowę z nich opisywałam już w mojej książce „Marketing Premium”… 4 lata temu. Niemniej jednak uważam, że warto wziąć je pod uwagę, ponieważ są coraz bardziej znaczące na polskim podwórku. O jakich trendach mowa?
- Cyfrowa rewolucja: czyli digitalizacja i budowanie ekskluzywnych doświadczeń, rosnący udział kanału online w sprzedaży dóbr luksusowych (do 25% już w przyszłym roku)
- Poszukiwanie przeżyć: zwracanie uwagi na “dobra oparte na doświadczeniu”. Nie tylko już chcemy kolekcjonować drogie przedmioty, a raczej budować nasze doświadczenia, niezapomniane przeżycia, uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach. Sklepy monobrandowe stają się głównym kanałem dystrybucji i zapewniania doświadczeń związanych z marką.
- Świadomy luksus: rośnie świadomość konsumentów w zakresie ich wyborów, środowiska i społeczeństwa. Przewiduje się, że branża będzie zmierzała w stronę zrównoważonego rozwoju. Konsumenci wręcz oczekują przejrzystości i etycznych praktyk. Znacząco rośnie też rynek wtórny.
- Nowa era ekskluzywności: trend “no logo”, inkluzywność, dostępność, poczucie wspólnoty i ponadczasowość. Quiet luxury.
- Nowe pokolenie, nowe wyzwania: pokolenia X i Y osiągają aktualnie swoje szczytowe dochody, natomiast na rynek dóbr luksusowych wchodzi pokolenie Z, które już niedługo może odpowiadać za 30% tego rynku.
- Jakość życia: konsumenci obecnie dbają nie tylko o własny wygląd, ale również o zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, w związku z czym ewoluuje branża wellness oraz SPA.
Ja zawsze uważnie przyglądam się tym wszystkim trendom, jestem na bieżąco, ponieważ nie wyobrażam sobie budowania żadnej marki, strategii czy działań marketingowych bez tej wiedzy. To absolutna baza.
KATEGORIE DÓBR LUKSUSOWYCH
Wszystkie segmenty rynku osiągnęły wyższe wartości niż przed pandemią. Prawie 60% rynku dóbr luksusowych w Polsce stanowią samochody premium i luksusowe (wartość: 26 mld). Top 3 marki z segmentu premium na podium: Audi, BMW, Mercedes. Top w segmencie lux: Maserati, Ferrari, Bentley.
Na drugim miejscu znalazły się usługi hotelarskie i SPA (najwyższe wzrosty wartości + 23%). Wzrosty odzwierciedlają światowe trendy związane z rosnącym zainteresowaniem indywidualnymi doświadczeniami i autentycznymi przeżyciami. W Polsce mamy już 94 obiekty pięciogwiazdkowe oraz 461 hoteli czterogwiazdkowych.
Odzież i akcesoria (wartość 3,8 mld, +18%): prognoza dla tej kategorii jest obiecująca (kolejne wzrosty na przełomie najbliższych lat, 7% średniorocznie). Największym segmentem jest tutaj odzież, później akcesoria oraz obuwie, z czego akcesoria mają rosnąć najszybciej.
Nieruchomości (3,3 mld): Warszawa pozostaje głównym ośrodkiem rynku nieruchomości premium, natomiast coraz większe znaczenie zyskuje tutaj Trójmiasto. Polacy chętnie inwestują w nieruchomości z podwyższonym standardem zarówno w kraju jaki i za granicą (głównie w Hiszpanii).
Alkohole (1,7 mld): 71% rynku stanowią napoje spirytusowe, z czego prawie 90% to whisk(e)y. Wina i szampany to 29% tej kategorii..
Kosmetyki i perfumy (1,6 mld): Wzrost +17% i bardzo pozytywne prognozy dwucyfrowych wzrostów. Ponad połowę tej kategorii stanowią perfumy (najwyższa dynamika wzrostu). Rozwój tego rynku napędza innowacyjność, która stanowi podstawę budowania przewagi konkurencyjnej.
Biżuteria i zegarki (1,7 mld): Największa część tego rynku to szlachetna biżuteria damska. Od lat pełni ona nie tylko funkcje użytkowe ale także inwestycyjne.
Dla porównania, możesz też sprawdzić, rynek dóbr luksusowych wyglądał w poprzednich latach.
KEY TAKE AWAYS
Podsumowując, kilka najważniejszych wniosków:
- rośnie potencjał rynkowy dla marek premium (przybywa osób zarabiających między 10 a 20k)
- konsument jest dziś coraz bardziej świadomy, warto więc zadbać o jego doświadczenia z marką, estetykę, jakość oraz zrównoważone podejście do biznesu
- planując działania marketingowe warto mieć na uwadze również młodsze pokolenia, które już niedługo mogą stanowić największą i najsilniejszą grupę odbiorców
NEXT STEPS
Mam nadzieję, że powyższe informacje były dla Ciebie pomocne. Jeśli zajmujesz się marką premium bądź luksusową i chcesz rozwijać ją pod okiem eksperta – chętnie pomogę. Od 8 lat wspieram marki premium i luksusowe w rozwoju, tworząc nowe brandy, strategie, plany marketingowe, doradzając i obsługując kampanie reklamowe. Po prostu napisz na: dominika@marketingpremium.pl.