Czy warto wydać $30 000 na MBA ze specjalizacją w branży luksusowej? Jak Fast Fashion wpływa na środowisko i czy da się coś z tym zrobić? Co słychać na Shanghai Fashion Week oraz jak to się dzieje, że projektanci sami nie potrafią modnie się ubrać? Czas na kolejne Lux Info!
LUKSUSOWE MBA (Business of Fashion)
Edukacja kosztuje i to niemało, zwłaszcza, jeśli przyjrzymy się bliżej programom MBA – to wydatek rzędu $30 000. Pytanie czy to się opłaca? Czy jest gwarancją zatrudnienia w tej branży i lukratywnej kariery? Jedno jest pewne – poza zdobytą wiedzą, cenne są również kontakty oraz możliwości związane ze zdobyciem doświadczenia u pracodawców, którzy często takie programy wspierają. Warto przeczytać również komentarze.
FAST FASHION vs. ŚRODOWISKO (McKinsey)
Ten artykuł nie dotyczy stricte branży luksusowej tylko przemysłu odzieżowego i jego wpływu na środowisko – a to uważam za bardzo ważne! Należy o tym mówić, mieć świadomość zagrożeń i konsekwencji a przede wszystkim szukać rozwiązań.
Rynek odzieżowy znacznie przyspieszył na przestrzeni ostatnich lat – określenie „fast fashion” (lub po prostu „szybka moda”) nie bierze się znikąd. Od 2000 do 2014 roku produkcja odzieży podwoiła się a konsumenci z roku na rok kupują coraz więcej. Dlaczego? Koszty produkcji spadły, nowe kolekcje są bardziej przystępne cenowo, cykl produkcji znacznie się skrócił, zmieniły się również zwyczaje sieciówek. Już nie wystarczą 2 kolekcje rocznie – może ich być nawet 24 jak np. w Zarze. Problem polega na tym, że za wzrostem sprzedaży nie idzie zmiana technologiczna, która zmniejszyłaby negatywny wpływ na środowisko. Na szczęście, są sposoby na to, żeby to zmienić, ale to wymaga edukacji całej branży jak i samych konsumentów.
SHANGHAI FASHION WEEK (scmp.com)
W Chinach coraz bardziej rozwija się Shanghai Fashion Week. W tym roku miała miejsce największa edycja w historii. Sporo tu utalentowanych projektantów, w tym również debiutantów, nie widać jeszcze tylko silnych, ponadczasowych brandów.
Jako ciekawostka: pokaz Complement Air i faceci na obcasach.
I moi faworyci: PLD X BEE BY HEBEECO oraz ENDEHOR
5 NAJLEPSZYCH KOLABORACJI H&M Z PROJEKTANTAMI (fpiec.pl)
Za chwilę do sklepów trafi najnowsza kolekcja H&M zaprojektowana wspólnie z marką KENZO. Warto więc sobie przypomnieć najlepsze współprace z 11-letniej już historii tego projektu.
DLACZEGO PROJEKTANCI MODY UBIERAJĄ SIĘ… NIEMODNIE? (Emily Keller)
Może, żeby nie było tak bardzo biznesowo, dorzucam dzisiaj artykuł o tym dlaczego projektanci sami ubierają się dość niemodnie. Nie wszyscy oczywiście, ale panuje taka ogólna tendencja. Przepracowanie, moda na minimalizm, projektowanie dla zupełnie innej grupy docelowej to tylko niektóre z przyczyn. Okazuje się również, że niektórzy projektanci, do pracy nad kolekcją zatrudniają nawet… stylistów.