LUX INFO #10

W branży marketingowej, modowej i luksusowej pojawia się ostatnio tyle raportów, że ledwo nadążam z ich czytaniem! Do najnowszego lux info wybrałam dla Was 2 najważniejsze: o rynku dóbr luksusowych w Polsce (jedyny taki raport na naszym rynku, więc to skarbnica wiedzy) oraz raport o prognozach 2017 na rynku mody na świecie. Dodatkowo, w zeszłym tygodniu poznaliśmy laureatów Fashion Awards 2016 (modowe Oscary), 50 najlepszych szkół mody na świecie i nowe zdjęcia do kalendarza Pirelli. Jest co czytać.

NOWY RAPORT O RYNKU DÓBR LUKSUSOWYCH W POLSCE (KPMG)

Liczba zamożnych i bogatych Polaków w 2016 roku, po raz pierwszy w historii, przekroczy 1 milion. Na dobra i usługi luksusowe Polacy wydadzą łącznie 16,4 mld zł, co oznacza aż 15% wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym. Rynek ma się u nas coraz lepiej, a prognozy na kolejne lata również są obiecujące.

O tym raporcie wspominałam już przy okazji wpisu o 7 najlepszych raportach branżowych – to jedyna taka publikacja w Polsce. Bardzo rzetelnie przygotowana i w dodatku w 100% skupiająca się na naszym rynku. Właśnie ukazała się najnowsza edycja (to już siódma), której motywem przewodnim jest analiza poszczególnych segmentów rynku luksusowego w Polsce. Dodatkowo mamy tutaj badania konsumentów oraz opinie ekspertów z branży.  Raport znajdziecie tutaj.

BRANŻA MODOWA W 2017 (raport Business of Fashion)

Końcówka roku to zawsze czas podsumowań i prognoz na kolejny rok. Dla branży modowej na świecie 2016 rok był, delikatnie mówiąc, ciężki. Prognozy na zakończenie roku to ok. 2 – 2,5% wzrostu, najsłabiej od 2009, kiedy o słabych wynikach decydował kryzys finansowy. Raport zrealizowany przez Business of Fashion oraz McKinsey podsumowuje dlaczego tak się stało. Jednak 2017 ma być lepszy. Teraz możemy spodziewać się poprawy i lepszych wyników – na co wskazuje analiza 450 firm z branży oraz 140 ekspertów zaangażowanych w projekt. W raporcie pojawiło się też 10 trendów na 2017 rok m. in. „organic growth” (inwestycja w obecne relacje zamiast ekspansji) czy „urban engines” (ewolucja w modzie w rozwijających się miastach) to niektóre z nich. Warto doczytać raport. 

(BRITISH) FASHION AWADS 2016 – NAGRODY ROZDANE

O tym wydarzeniu mówi się, że to Oscary w modzie. Nic więc dziwnego, że na gali wręczenia nagród w Royal Albert Hall w Londynie, zgromadzono aż 4 tysiące osób związanych z branżą mody – prawdziwa międzynarodowa śmietanka towarzyska. Co ważne, wydarzenie znane do tej pory jako British Fashion Awards, promujące swoich rodzimych projektantów i marki, teraz otwiera się na międzynarodowe talenty, a samą nazwę skrócono do Fashion Awards. Nagroda za wybitne osiągnięcia powędrowała do Ralpha Laurena, za najlepszą miejską markę luksusową uznano Vetements, a najlepszą modelkę Gigi Hadid. Pełną listę laureatów oraz zdjęcia, znajdziecie tutaj.

NAJLEPSZE SZKOŁY MODY NA ŚWIECIE – RANKING (Business of Fashion)

Na podstawie ankiet ponad 10 000 studentów i absolwentów, powstał raport 50 najlepszych szkół mody na świecie. Po raz drugi na szczycie listy znajdziemy Central Saint Martins (Londyn), której dyrektor programowy wyraża zmartwienie związane z kwestią Brexitu. Może on spowodować spadek zainteresowania brytyjskimi uczelniami, utrudnić lub nawet uniemożliwić niektórym studia na prestiżowych uczelniach. W edukacji wciąż wskazuje się problem łączenia ze sobą kreatywności i biznesowego podejścia. Wysoko na liście znajdziemy również Kingston University (Londyn), Aalto University (Helsinki), Royal Academy of Fine Arts (Antwerpia), Parsons School od Design (Nowy Jork) czy ESMOD (Paryż). Zobacz ranking.

KALENDARZ PIRELLI 2017 (Wyborcza.pl)

Do najnowszej edycji sławnego kalendarza zaproszono jednego z najlepszych fotografów na świecie – Petera Lindbergha, który jako pierwszy w historii został zaproszony do tego projektu po raz trzeci (a nawet czwarty, chociaż raz w duecie). Tym razem chciał pokazać prawdziwe piękno kobiet, które pokazuje ich indywidualność, wrażliwość i naturalność. W projekcie wzięło udział 14 kobiet, głównie gwiazd Hollywood, m. in. Kate Winslet, Nicole Kidman, Penélope Cruz, Julianne Moore, Uma Thurman.

Next Post:
Previous Post:
This article was written by

Prowadzę pierwszy w Polsce blog o biznesie i marketingu marek luksusowych. Jestem również założycielką międzynarodowej firmy doradczej Luxury Consulting Online. Wcześniej byłam związana z jedną z największych firm kosmetycznych na świecie, teraz moją misją jest edukowanie i doskonalenie branży luksusowej oraz zachęcanie konsumentów do podejmowania świadomych wyborów. Blog znalazł się na liście Nadziei Blogosfery wg. "Rankingu Najbardziej Wpływowych Blogerów 2016" Jasona Hunta. Bardzo się cieszę, że tu jesteś!

There are 2 comments for this article
  1. Krzysztof Mikołajczyk at 14:46

    Dzięki za raport o rynku dóbr luksusowych. Zapomniałem o nim kompletnie, chociaż poprzednie edycje czytałem. Dla mnie największym zaskoczeniem jest liczba osób zaliczanych do HNWI w porównaniu do Szwajcarii. Wiedziałem, że przepaść jest ogromna, ale nie że aż tak!

    • Dominika Trawka Author at 15:23

      No niestety tak to wygląda, głównie to kwestia zarobków ale też ich relacji do cen. Tak się składa, że sama żyję teraz w Szwajcarii i faktycznie widać tą różnicę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *