GRASSE – NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCE W HISTORII PERFUMIARSTWA

GRASSE – NAJWAŻNIEJSZE MIEJSCE W HISTORII PERFUMIARSTWA

Od początku planowania podróży po Lazurowym Wybrzeżu, wiedziałam, że punktem obowiązkowym musi być mała, niepozorna mieścina – Grasse. Dlaczego? To miasto perfum, historycznie bardzo ważny ośrodek, a wręcz światowa stolica przemysłu perfumeryjnego. To tutaj rosną róże zapachu Chanel No. 5, tutaj szkolą się perfumiarze, tutaj produkuje się najwięcej na świecie naturalnych aromatów i tutaj działał bohater powieści „Pachnidło”.

GRASSE – STOLICA PERFUM

Od XVIII w. Grasse słynie jako światowa stolica perfum. Dochód z produkcji naturalnych aromatów wynosi obecnie ponad 600 mln € rocznie. Początkowo wykorzystywano naturalne składniki oraz kwiaty, uprawiane na pobliskich wzgórzach (głównie lawenda, jaśmin i róże). Z czasem, pojawiły się aromaty wytwarzane syntetycznie oraz tańsze komponenty sprowadzane z innych regionów świata. Lokalnych przedsiębiorstw w tej branży jest tutaj ponad 60, a zatrudnionych osób ponad 10 tysięcy. Do dziś działają najstarsze i najsłynniejsze wytwórnie – tzw. Wielka Trójka: Galimard, Molinard oraz Fragonard. Jednak te ośrodki są zdecydowanie bardziej turystyczne (przewija się tutaj około miliona turystów rocznie) – można je zwiedzić, dowiedzieć się jak powstają zapachowe kompozycje oraz zakupić pamiątki w markowych sklepikach.

20150813_125751

ZAPACHY I AROMATY

Prawdziwy przemysł tymczasem skupia się w takich firmach jak International Flavours and Fragrances, Firmenich, Givaudan czy Robertet, z których każda ma przynajmniej część biznesu, związaną właśnie z Grasse. Choć te nazwy mogą niewiele mówić, zapachy jakie powstają w ich laboratoriach, produkowane są dla największych firm kosmetycznych oraz marek z najwyższej półki (Dior, Marc Jacobs, Dolce & Gabbana, Lancôme, Ralph Lauren etc.). Ale nie tylko o perfumy tutaj chodzi! Produkowane są tutaj również aromaty dla branży spożywczej (soki, jogurty) oraz chemicznej (np. środki czystości).  Przykładowo, możecie zobaczyć jak wygląda udział sprzedaży poszczególnych kategorii w Givaudan, który jest światowym liderem rynkowym w segmencie „Zapachy i Aromaty” (tutaj możecie również sprawdzić gdzie plasują się pozostałe firmy) – część zapachowa, to mniej niż połowa biznesu.

?

PERFUMIARZE

Siłą miasta są również znane nazwiska perfumiarzy, którzy pochodzą z Grasse lub tutaj szkolili swój kunszt. Ponad jedna trzecia z 200 światowych tzw. nosów, jest związana z tym miejscem. Do najbardziej znanych należą: Jean-Claude Ellena, który tworzył głównie dla Hermèsa ale na koncie ma również współpracę z takimi markami jak: Sisley, Balenciaga, Yves Saint Lauren czy Giorgio Armani.  Edmond Roudnitska, który tworzył kompozycje zapachowe dla Diora i Elizabeth Arden.  Christopher Sheldrake, który przybył do Grass, żeby podszkolić swój poziom… francuskiego. Następnie tworzył zapachy dla Chanel, Shiseido i Serge Lutens. Francois Demachy, bardzo mocno związany z zapachami Diora. Jacques Cavallier: Dior, Givenchy, Yves Saint Lauren, Lancôme. W 2002 założono Grasse Institute of Perfumery, który szkoli przyszłych perfumiarzy. Nieprzypadkowo to właśnie w Grasse została również osadzona część powieści Pachnidło” Patricka Süskinda.

?

NARODZINY ZAPACHU CHANEL NO. 5

To jeszcze nie koniec ciekawostek związanych z tym miastem i jego okolicami. W 1921 roku Coco Chanel postanawia zrobić śmiały krok i jako dodatek do wyszukanej mody stworzyć jeszcze perfumy, które w pełni „ubiorą” jej klientki – dla niej zapach stanowił część stroju kobiety. Poszukuje więc charakterystycznego zapachu, który będzie pasował do stylu jej kolekcji. Właśnie w Grasse poznaje najsłynniejszy wówczas „nos” w Europie – Ernesta Beaux, który przedstawia jej kilka propozycji – to właśnie ta, która znajdowała się w flakoniku nr 5 najbardziej przypadnie Chanel do gustu i stanie się najpopularniejszym zapachem świata (Chanel No. 5).  

20150813_130611

MUZEUM PERFUMIARSTWA

Czas na wyostrzenie zmysłów! Zdecydowanie polecam Muzeum Perfumerii (Musée International de la Parfumerie, MIP), gdzie w bardzo interesujący sposób przedstawiono 4 tysiące lat historii perfum na świecie. To jedno z najważniejszych muzeów tego typu na świecie. Dosłownie można tutaj doświadczać świata zapachów oraz poszczególnych składników – od kwiatów po przyprawy. Dowiecie się jak dawniej wytwarzano zapachy z naturalnych składników i jaki wkład w historię perfum miały okolice Grasse, a to jeszcze nie wszystko!.Można tutaj również znaleźć najróżniejsze flakony, przybory toaletowe Marii Antoniny oraz stare plakaty reklamowe. Sama przyjemność i dużo ciekawostek! 

?

20150813_130622

 

WASZE OPINIE

Znacie jeszcze jakieś miejsca związane z perfumiarstwem albo ciekawostki dotyczące Grasse? Jakie są Wasze doświadczenia z perfumami, macie swoje ulubione zapachy?

Next Post:
Previous Post:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *