DLACZEGO L’OREAL DOPROWADZA KOBIETY DO ŁEZ?

DLACZEGO L’OREAL DOPROWADZA KOBIETY DO ŁEZ?

Oglądając ten materiał zakręciła mi się łezka w oku. Emocje, łzy, płacz, rozmazany makijaż… chociaż czy na pewno rozmazany? Bo właśnie o makijaż tutaj chodzi… oraz o uczucia. Ja szybko się wzruszam, ulegam różnym emocjom – dlatego ta kampania, moim zdaniem wyznacza nowy kierunek – emocjonalnego podejścia do reklamy i prostego udowadniania skuteczności produktu.

KOBIETA W KINIE

Jak myślisz co się dzieje kiedy kobieta ogląda bardzo emocjonalny film? Taki wyciskacz łez. W większości przypadków, te delikatne i wrażliwe płaczą lub chociaż trochę ogarnia je wzruszenie. Pozostała część tego nie robi, ponieważ… nie chce sobie rozmazać makijażu! Ta prosta prawda leży u podstaw kampanii wodoodpornej maskary marki L’Oréal.

WODOODPORNY EKSPERYMENT

Firma zaprosiła 100 kobiet na bardzo wzruszający film.  W ramach eksperymentu (The Waterproof Experience) zrobiono im makijaż i zdjęcie przed seansem, a rzęsy pomalowano wodoodporną maskarą. Potem film, niesamowita historia, rzewne łzy, zanoszenie się płaczem, pochlipywanie, chusteczka za chusteczką, a makijaż nic! Jak był, tak został, zero uszczerbku. Na dowód tego kolejne zdjęcie każdej z uczestniczek. Proste? Banalne!

„Chciałabym, żeby właśnie w tą stronę

zmierzała otaczająca nas komunikacja”

W taki właśnie sposób marki powinny budować swój tzw. reason to believe (RTB), dzięki któremu konsumenci lepiej będą postrzegali markę oraz jej wartości, a przede wszystkim, uwierzą w skuteczność samego produktu. Mam nadzieję, że coraz więcej marek będzie przechodziło na formę komunikacji emocjonalnej i generowało kontent, który przyjemnie i z zainteresowaniem się ogląda (w przeciwieństwie do wszystkich, krzyczących do nas komunikatów). Przy okazji daje to oczywiście potencjał wirusowy i dotarcie do wielu użytkowników przy stosunkowo niewielkich inwestycjach. Moją misją jest poprawa komunikacji marek – treści, wyglądu oraz rzetelności reklam. Jako marketer chciałabym, żeby właśnie w tą stronę zmierzał otaczający nas kontent. Niech będzie inspirujący, wzruszający. Niech kryje się za nim jakaś historia.


POZNAJ NOWE POJĘCIE

REASON TO BELIEVE (= reason why, RTB) – „powód do wiary w markę/produkt” – może niezbyt trafne jest takie dosłowne tłumaczenie, w każdym razie w marketingowym języku rozumiemy przez to pewien czynnik (lub wiele czynników), dzięki którym marka jest przekonywująca. Lepsza, skuteczniejsza, odnosząca się do wartości, autentyczna, śmieszna – dowolnie, w zależności od tego jak marka chce się pozycjonować. To może być jedna rzecz, ale nie musi. Najważniejsze, że jest to pewien wyróżnik, poparty dowodem na to, że marka daje takie korzyści jakie obiecuje. Coś co uzasadnia benefit i czyni go wiarygodnym.


WASZE OPINIE

Już wiecie jak ja wyobrażam sobie najbliższą przyszłość sposobu komunikacji marek (przynajmniej tych luksusowych i premium). Zależy mi również na Twojej opinii – podziel się! Jakie kampanie, spoty, akcje marketingowe zapadły Ci w pamięć? Masz jakieś pozytywne doświadczenia, obserwacje, o których warto wspomnieć? Co obecnie Cię drażni i jak Twoim zdaniem można to zmienić?  

Next Post:
Previous Post:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *